Winners of the Fall 2017 SMG Session
Elementary School Division
Award, School, Advisor, School District
Region 1, First Place, Old High Middle School, Shannon Schoeller, Bentonville
Second Place, Bernice Young Elementary School, Wendy Peters, Springdale
Region 2, First Place, Sheridan Intermediate School, Sherri DeSoto, Sheridan
Second Place, Danville Middle School, Courtney Hatfield, Danville
Region 3, First Place, South Arkansas Christian School, Bobby Beaird,
Second Place, College Hill Academy of Design, Shedrich Franklin, Texarkana
Region 4, First Place, Walnut Ridge Elementary School, Tonda Brand, Lawrence County
Second Place, Walnut Ridge Elementary School, Tonda Brand, Lawrence County
Region 5, First Place, Arnold Drive Elementary School, Rick Kron, Jacksonville North Pulaski
Second Place, Hazen Elementary School, Pam Chandler, Hazen
Region 6, First Place, Lakeside Elementary School, Jennifer Armstrong, Lakeside
Second Place, Lakeside Elementary School, Jennifer Armstrong, Lakeside
Junior High Division
Award, School, Advisor, School District
Region 1, First Place, Ozark Junior High School, Jessica Culver, Ozark
Second Place, Ozark Junior High School, Jessica Culver, Ozark
Region 2, First Place, Waldron Middle School, Doug Maxwell, Waldron
Second Place, Waldron Middle School, Doug Maxwell, Waldron
Region 3, First Place, Barton Junior High School, Tyronza Bibby, El Dorado
Second Place, North Heights Entrepreneurial Leadership Academy, Dametra Conway, Texarkana
Region 4, First Place, Bradford High School, Tabitha Owens, Bradford
Second Place, Greene County Tech Junior High School, Libby Mason, Greene Co. Tech
Region 5, First Place, Pinnacle View Middle School, Graham Goodloe, Little Rock
Second Place, Des Arc High School, Con Sullivan, Des Arc
Region 6, First Place, Watson Chapel Junior High School, Lillian Hemphill, Watson Chapel
Second Place, Watson Chapel Junior High School, Lillian Hemphill, Watson Chapel
High School Division
Award, School, Advisor, School District
Region 1, First Place, Ozark High School, Jessica Culver, Ozark
Second Place, Ozark High School, Jessica Culver, Ozark
Region 2, First Place, Danville High School, Jessica Carroll, Danville
Second Place, Arkansas School for Math, Science and the Arts, Carl Frank,
Region 3, First Place, Nevada High School, Laura Bridges, Nevada
Second Place, Emerson High School, Dianne Herring, Emerson Taylor Bradley
Region 4, First Place, Paragould High School, Albert Tiner, Paragould
Second Place, Pangburn High School, Janet Reaper, Pangburn
Region 5, First Place, North Little Rock High School, Michael Huels, North Little Rock
Second Place, North Little Rock High School, Michael Huels, North Little Rock
Region 6, none
Overall Advisor, First Place, Waldron Middle School, Doug Maxwell
Teacher Division, First Place, Elmwood Middle School, Candice Duncan
Sponsors
We are grateful to our generous Stock Market Game sponsors.
- Arkansas Securities Department
- Bank of America Merrill Lynch
- Central Arkansas Planning and Development District
- D&R Hobbs Properties LLC
- Donors Choose
- Lou Graham, Morgan Stanley
- Stephens Inc.
- Riceland
THANK YOU!