MENU

Winners and Sponsors of the Spring 2019 SMG Session

Elementary School Division

Award, School, Advisor, School District

Region 1
First Place, Harp Elementary School, Lynn Massey—advisor, Springdale 
Second Place, Harp Elementary School, Lynn Massey--advisor, Springdale 

Region 2
First Place, Sheridan Intermediate School, Sherri DeSoto—advisor, Sheridan 
Second Place, Sheridan Intermediate School, Sherri DeSoto—advisor, Sheridan

Region 3
First Place, College Hill Middle School, Liz Carter—advisor, Texarkana 
Second Place, College Hill Middle School, Liz Carter—advisor, Texarkana

Region 4
First Place, Marion Intermediate School, Adam Grindstaff—advisor, Marion 
Second Place, Greene County Tech Middle School, Tammy Thompson—advisor, Greene County Tech

Region 5
First Place, Forest Heights STEM Academy, Jessica Cazer—advisor, Little Rock 
Second Place, Bobby G. Lester Elementary School, Rick Kron—advisor, Jacksonville North Pulaski Special

Region 6
First Place, Drew Central Middle School, Morgan Temple—advisor, Drew Central 
Second Place, Taylor Elementary School, Jennifer Armstrong—advisor, Marybeth Passmore —White Hall 

Junior High Division

Award, School, Advisor, School District

Region 1
First Place, Lakeside Junior High School, Justin Brantley—advisor, Springdale 
Second Place, Lakeside Junior High School, Justin Brantley—advisor, Springdale

Region 2
First Place, Sheridan Junior High School, Allison Michau—advisor, Sheridan 
Second Place, Sheridan Junior High School, Allison Michau—advisor, Sheridan

Region 3
North Heights Entrepreneurial Leadership Academy, Dametra Conway—advisor, Texarkana 
Second Place, North Heights Entrepreneurial Leadership Academy, Dametra Conway—advisor, Texarkana

Region 4
First Place, Osceola STEM Academy, Trakis Donaldson—advisor, Osceola 
Second Place, Osceola STEM Academy, Trakis Donaldson—advisor, Osceola

Region 5
First Place, Mann Magnet Middle School, Cameron Albert—advisor, Little Rock 
Second Place, Benton Junior High School, Tamme Adams—advisor, Benton

Region 6
First Place, Lakeside Middle School, Jennifer Armstrong—advisor, Lakeside Lake Village
Second Place, Lakeside Middle School, Jennifer Armstrong—advisor, Lakeside Lake Village

High School Division

Award, School, Advisor, School District

Region 1
First Place, Don Tyson School of Innovation, Dr. Marian Hendrickson—advisor, Springdale 
Second Place, The New School, Justin Beghly—advisor

Region 2
First Place, Poyen High School, Janet Wallace—advisor, Poyen 
Second Place, Poyen High School, Janet Wallace—advisor, Poyen

Region 3
First Place, Camden Fairview High School, JJ Mosley—advisor, Camden Fairview 
Second Place, Camden Fairview High School, JJ Mosley—advisor, Camden Fairview 

Region 4
First Place, Paragould High School, Albert Tiner—advisor, Paragould 
Second Place, Paragould High School, Albert Tiner—advisor, Paragould

Region 5
First Place, Conway High School, Kimberly Sutterfield-Harris—advisor, Conway 
Second Place, Mt. Vernon/Enola High School, Carmen West—advisor, Mt. Vernon Enola

Region 6
First Place, White Hall High School, Robbie Stewart—advisor, White Hall
Second Place, Pine Bluff High School, Calvin Thomas—advisor, Pine Bluff

After School Division
First Jacksonville Middle School, Rick Kron—advisor, Jacksonville North Pulaski 
Second Place, Maumelle Charter High School, Erin Mason—advisor

Teacher Division Winner: Jessica Culver, Ozark School District
Overall Advisor: Justin Brantley, Springdale School District 

Sponsors

  • Ameriprise Financial
  • Arkansas Blue Cross Blue Shield
  • Arkansas Business Publishing Group
  • Arkansas Center for Economic Research
  • Arkansas Securities Department
  • Brian and Kathleen Lawson
  • Bank of America Merrill Lynch
  • D&R Hobbs LLC
  • Delta Dental of Arkansas
  • Dillard's Real Estate Department
  • Edward Jones
  • ERI
  • First Financial Bank
  • Harriet and Warren Stephens, Stephens Inc. 
  • Lindsay Carter
  • Lou Graham, Morgan Stanley
  • Iberia Bank
  • Riceland Foods Foundation 
  • University of Arkansas Sam Walton College of Business
  • Walmart Foundation

Thank you!

  • Donate apple
  • ADA logo 200 x 56
  • Walton Family Foundation 200 x 86
  • ABA logo 200 x 86
  • Donate Apple
  • Murphy Foundation 200 x
  • Stephens
    Stephens